Jak čistit šicí stroj s horizontálním chapačem
Aby se nám hezky šilo, je třeba se o šicí stroj dobře a pravidelně starat. Jenomže ne všechny stroje jsou stejné a každý z nich logicky potřebuje jiné zacházení a péči. Šicí stroje prodáváme už mnoho let a zjistily jsme jak na našich šicích kurzech, tak při zaškolování, (které má u nás zdarma každý, kdo si u nás šicí stroj koupí), že informace obsažené v návodech nejsou vždycky dostačující. Máme svoje fígle a rády se s vámi o ně podělíme, aby vám vaše šicí stroje sloužily dlouho a dobře. Vítejte u prvního dílu našeho seriálu o čištění strojů. Tentokrát se zaměříme na šicí stroje s horizontálním chapačem.
Stroje s horizontálním chapačem, (to jsou zjednodušeně ty, u kterých vidíte na cívku spodní nitě pod průhledným krytem), umí být docela citlivé na prach a pečlivé čištění je u nich opravdu základ. Při šití se totiž částečky z nití a látek ukládají pod cívkové pouzdro a způsobují třeba nesprávné provázání stehu i hlučnost stroje. Při větším znečištění může dojít dokonce k vytlačení pouzdra z chapače a následně i nárazu jehly a dalšímu poškození stroje.
1. Před čištěním ze stroje vyndejte horní i spodní nit.
2. Pomocí malého šroubováku vyšroubujte oba šrouby držící stehovou desku.
3. Vyndejte stehovou desku. Pokud se vám při tom překáží patka, můžete ji na čištění sundat také.
4. Vyjměte z chapače cívkové pouzdro. Stačí ho uchopit palcem a ukazováčkem a z chapače ho "vyloupnout". Tento krok je prakticky nejzásadnější pro to, abyste vůbec mohli šicí stroj dobře vyčistit. Bez vyndání cívkového pouzdra stroj hloubkově nikdy nevyčistíte.
5. Prach nachytaný v chapači bývá často přilepený na stěny jak statickou elektřinou, tak mastnotou, která se ze stroje může při používání uvolňovat. Je dobré ho proto nejdříve vymést štětečkem.
PRO TIP: Doporučujeme štěteček ze základní výbavy stroje vyměnit za hustý štětec třeba na oční stíny. Má jemnější štětinky a lepé na sebe váže prach.
6. Vnitřek a okolí chapače vyfoukejte stlačeným vzduchem nebo vysajte vysavačem s hubicí dočista. Vraťte zpátky cívkové pouzdro a přišroubujte stehovou desku.
7. Čistým plátýnkem očistěte jehelní tyč od nalepeného prachu.
8. Kápněte na jehelní tyč jednu kapku oleje určeného na šicí stroje a otáčením kolečka manuálního pohonu jej rozetřete po celé jehelní tyči.
9. Otřete případné přebytky aby se olej nedostal na jehlu a voila! Je hotovo.
Takovou péči byste měli svému stroji dopřávat nejlépe po každém větším ušitém projektu nebo i častěji, pokud pracujete s látkou, která se hodně třepí nebo pouští vlas. Na čerstvě vyčištěném a namazaném stroji se vám bude šít o poznání lépe a rozdíl rozhodně ucítíte i uslyšíte.
Tak si na nás vzpomeňte, až zase budete sedět u svého šicího stroje a dopřejte mu podle našeho návodu malé wellness. A dejte nám vědět jak vám to šlo, budete-li chtít.