Máme pro vás nové e-booky zdarma, ať slouží ✨ Látky a kurzy najdete na stránkách www.materialistic.cz

Jak čistit šicí stroj s horizontálním chapačem

Aby se nám hezky šilo, je třeba se o šicí stroj dobře a pravidelně starat. Jenomže ne všechny stroje jsou stejné a každý z nich logicky potřebuje jiné zacházení a péči. Šicí stroje prodáváme už mnoho let a zjistily jsme jak na našich šicích kurzech, tak při zaškolování, (které má u nás zdarma každý, kdo si u nás šicí stroj koupí), že informace obsažené v návodech nejsou vždycky dostačující. Máme svoje fígle a rády se s vámi o ně podělíme, aby vám vaše šicí stroje sloužily dlouho a dobře. Vítejte u prvního dílu našeho seriálu o čištění strojů. Tentokrát se zaměříme na šicí stroje s horizontálním chapačem. 

_F2A9007

Stroje s horizontálním chapačem, (to jsou zjednodušeně ty, u kterých vidíte na cívku spodní nitě pod průhledným krytem), umí být docela citlivé na prach a pečlivé čištění je u nich opravdu základ. Při šití se totiž částečky z nití a látek ukládají pod cívkové pouzdro a způsobují třeba nesprávné provázání stehu i hlučnost stroje. Při větším znečištění může dojít dokonce k vytlačení pouzdra z chapače a následně i nárazu jehly a dalšímu poškození stroje. 

_F2A9011

1. Před čištěním ze stroje vyndejte horní i spodní nit. 

_F2A9016

2. Pomocí malého šroubováku vyšroubujte oba šrouby držící stehovou desku.

_F2A9021

3. Vyndejte stehovou desku. Pokud se vám při tom překáží patka, můžete ji na čištění sundat také. 

_F2A9026

4. Vyjměte z chapače cívkové pouzdro. Stačí ho uchopit palcem a ukazováčkem a z chapače ho "vyloupnout". Tento krok je prakticky nejzásadnější pro to, abyste vůbec mohli šicí stroj dobře vyčistit. Bez vyndání cívkového pouzdra stroj hloubkově nikdy nevyčistíte. 

_F2A9033

5. Prach nachytaný v chapači bývá často přilepený na stěny jak statickou elektřinou, tak mastnotou, která se ze stroje může při používání uvolňovat. Je dobré ho proto nejdříve vymést štětečkem. 

_F2A9038

PRO TIP: Doporučujeme štěteček ze základní výbavy stroje vyměnit za hustý štětec třeba na oční stíny. Má jemnější štětinky a lepé na sebe váže prach. 

_F2A9042

6. Vnitřek a okolí chapače vyfoukejte stlačeným vzduchem nebo vysajte vysavačem s hubicí dočista. Vraťte zpátky cívkové pouzdro a přišroubujte stehovou desku. 


_F2A9048


7. Čistým plátýnkem očistěte jehelní tyč od nalepeného prachu.

_F2A9055

8. Kápněte na jehelní tyč jednu kapku oleje určeného na šicí stroje a otáčením kolečka manuálního pohonu jej rozetřete po celé jehelní tyči.

_F2A9058

9. Otřete případné přebytky aby se olej nedostal na jehlu a voila! Je hotovo. 

Takovou péči byste měli svému stroji dopřávat nejlépe po každém větším ušitém projektu nebo i častěji, pokud pracujete s látkou, která se hodně třepí nebo pouští vlas. Na čerstvě vyčištěném a namazaném stroji se vám bude šít o poznání lépe a rozdíl rozhodně ucítíte i uslyšíte. 

Tak si na nás vzpomeňte, až zase budete sedět u svého šicího stroje a dopřejte mu podle našeho návodu malé wellness. A dejte nám vědět jak vám to šlo, budete-li chtít.