Látky aspol. najdete na materialistic.cz.

Blog

šicí stroje Baby Lock | parametry, srovnání

Své stroje vyrábí Baby Lock ve vlastních továrnách v Japonsku už více než padesát let. Jsou to stroje, které na první pohled a na první vyzkoušení rozeznáte od ostatních. Baby Lock dává ve vývoji velký důraz na uživatelský komfort a v oblasti navlékání a nastavování napětí nití si stojí za několika patentovanými technologiemi.

Šicí stroje Baby Lock jsou v současnosti a dlouhodobě nejlépe hodnocené overlocky a coverlocky na trhu. To, co je favorizuje před levnějšími modely jiných značek, je výrazná kvalita stehu, nadstandardní výkon stroje a hlavně bezkonkurenční komfort práce. Jedinou nevýhodou strojů Baby Lock je pak vyšší cena. Ptáte se, zda je tato cena vyvážena v poměru ceny a výkonu? Tak to jste tu správně ...

overlockyKvíz. Poznáš mezi stroji výše Baby Lock na první pohled? Poznáš. Jako jediný na sobě nemá žádná kolečka na napínání nití. Model Baby Lock Victory je druhý zleva. a jedná se o nejoblíbenější overlock této značky. Ve srovnání s levnějšími modely jiných zaujme, jak je malý a kompaktní. Podruhé překvapí svojí tíhou. Je překvapivě těžký a to je samozřejmě dobré znamení a indikátor vysokého množství kovových součástí mechaniky.

 VÝHODY VŠECH STROJŮ BABY LOCK aneb co u jiných strojů nenajdete

  • navlékání pomocí tlaku vzduchu: Pravděpodobně ta největší deviza šicích strojů Baby Lock. Nit smyčkovače navlékne úplně sama skrze potrubí a tlak vzduchu. Navlékání ovládáte buď páčkou nebo u novějších modelů pouze tlačítkem. Obě možnosti jsou stejně pohodlné, a na rozdíl od manuálně navlékaným strojům můžete nitě navlékat v libovolném pořadí.  Pozn. po čarou: Ve vzduchovém navlékání se nedávno zásadně angažoval i Brother. Jejich novinka Brother Airflow je výrazným konkurentem nejoblíbenější z overlocků Baby Lock Victory.  

  • pohodlné navlékání jehly: Většina strojů Babylock má nějakým způsobem ulehčené také navlékání jehel. Kvalitním zabudovaným poloautomatickým navlékáčkem obou jehel jako Victory nebo vzduchovým navlékáním jehel jako Acclaim.

  • automatická regulace napětí nití: Jedna z technologií, kterou Baby Lock vyladil k dokonalosti je schopnost nastavovat napětí nití bez ohledu na to, jaký materiál šijete. Na stroji nenajdete žádná kolečka pro regulování napětí a nemusíte ani šít zkušební vzorky. Máme to vyzkoušené a opravdu to funguje. Jediná výjimka potvrzující pravidlo je Coverstitch,  u kterého se musíte spolehnout na manuální nastavení napětí.

  • síla a rychlost: Narozdíl od overlocků a coverlocků jiných značek mají Baby Locky jehly nastavené kolmo k látce, díky čemuž projedou látkou jednodušeji a bez zatrhnutí, navíc zvládne i silnější vrstvy materiálu a jehly se tak rychle neotupí. Šijí rychlostí až 1500 stehů za minutu, což z nich dělá nejvýkonnější overlocky a coverlocky v našem portfoliu. 

 

SROVNÁNÍ S MODELY JINÝCH ZNAČEK:

Díky patentovaným technologím Baby Lock nemá úplně konkurenci co se týče srovnávání srovnatelného. To, proč nemají všichni (kdo strojům rozumí), doma Baby Lock je dáno v zásadě jeho cenou. Samozřejmě není pravda, že pokud nemáte k dispozici 27K plus, nemůžete šít na overlocku. Chcete-li zahrnout do svého rozhodování o novém stroji i nižší kategorie overlocků, sepsali jsme pro vás článek Srovnání overlocků.

Jediný model, který stojí za úvahu při srovnání (obzlášť pokud hledáte levnější alternativu), je dříve zmíněný Brother Airflow. Tento má také navlékání smyčkovačů vzduchem. Už zde ale nenajdete automatické napětí.

 

OVERLOCKY BABY LOCK:

 

 

 

 COVERLOCKY BABY LOCK:

 

 

KOMBINACE OVERLOCK/COVERLOCK od BABY LOCK:

 

Chcete se s námi zkonzultovat výběr? Jsme všude a nejvíc na mailu a telefonu. Pokud nás chcete navštívit osobně na naší provozovně na Praze 7, budeme jen rádi. Prosím, rezervujte si čas konzultace dopředu.


Kompletní portfolio overlocků

Kurz "overlock me" a dárkový poukaz na šicí kurz

 

 

10 nejdůležitějších kritérií při výběru overlocku
  • nastavení napětí niti: Pro každou ze čtyř nití, se kterými overlock šije, je třeba nastavit také  její napětí.  Pravdou je, že než steh na konkrétní materiál vyladíme k dokonalosti, může to chvilku zabrat. Největší úsporou času jsou v tomto ohledu stroje, které umí upravovat napětí nití automaticky. V takovém případě můžete měnit stehy i tloušťku materiálu a stroj sám nitě utáhne tak, aby byl steh perfektní a jakkoliv se to může zdát nemožné, opravdu to funguje. Automatické napětí nití umí v našem portfoliu overlocky japonské značky Babylock. Modely Victory, Enlighten a Acclaim.

  • složitost navlékání stroje: Vedle nastavování napětí je navlékání overlocku asi nejobávanějším momentem, Pro úspěšné navlečení stroje je třeba dodržovat správné pořadí a nevynechat žádný ze záchytných bodů. Chce to návod do ruky a trochu cviku a času.  Existují ale stroje, které  smyčkovače navléknou pomocí tlaku vzduchu. Neřešíte pořadí navlékání a při přetržení nitě nemusíte celý stroj navlékat od začátku. Za nás je tohle skvělý time saver, za který se vyplatí připlatit, pokud vám to budget dovolí. Vzduchové navlékání najdete u modelu Brother Airflow 3000 a u všech overlocků značky Babylock.

  • síla a rychlost: Pokud při výběru čehokoliv hodně dáváte na technické parametry, nenechte se zmást údaji o příkonu a výkonu- o síle a rychlosti stroje vám toho totiž mnoho neřeknou, Nejlépe o síle stroje vypovídá údaj stehy za minutu, který ukazuje, jak rychle stroj dokáže šít při své maximální rychlosti. Čím víc stehů/min, tím rychlejší a silnější stroj je.

  • počet stehů: Nejspíš budete nejčastěji používat obnitkovací stehy, které umí všechny overlocky.  Většina strojů umožnuje šít také rolované lemy nebo flatlockové stehy, nejlépe vybavené stroje pak umí také slepý steh nebo ozdobný vlnovkový steh. Čím profesionálněji vypadající projekty chcete šít, tím větší výběr stehů se vám hodí. 

  • diferenciál: Neboli diferenciální podávání je funkce, která zajišťuje rovnoměrný pohyb látky pod patkou. Na rozdíl od běžného šicího stroje jsou zoubky podavače schopné posouvat se různě rychle v závislosti na tom, jaký materiál šijeme. Za nás je to hodně důležitá funkce, bez které se při šití na overlocku neobejdeme, takže v našem portfoliu nenajdete žádný overlock, který by tuto funkci neměl. 

  • regulace přítlaku patky: Funkce, která vám umožní upravovat, s jakou silou se patka opírá o látku. Ovládá se pomocí šroubu na těle stroje a není to zpravidla funkce, kterou byste měli potřebu upravovat každý den a také ji nemá každý stroj. Pokud ale víte, že chcete šít i velmi živé nebo velmi silné úplety, hodí se hodně. Spolu s diferenciálním podavačem budou tvořit neporazitelné kombo pro šití jakéhokoliv materiálu. 

  • nastavení šířky ořezu a možnost vypnutí nože: Každý overlock má funkci ořezu látky, která zajišťuje čistý finish sešitého okraje odřezáváním třepících se vláken. Šířku tohoto ořezu a tím pádem i šířku stehu je možné nastavit podle toho, jak zrovna potřebujeme a rozhodně chcete, aby stroj dokázal šít i s vypnutým ořezem. 
    Čím větší rozsah šířky ořezu stroj má, tím větší variabilitu stehů máte k dispozici.

  • volné rameno, přihrádka na odstřižky a rozšiřující stolek: V zásadě se jedná o doplňkové funkce, které je fajn u stroje mít, pokud je ale stroj v základní výbavě nemá, není to žádná tragédie. Přihrádku a rozšiřující stolek lze k většině strojů dokoupit. Volné rameno využijete hlavně při obrubování nohavic, z povahy stroje ale na overlocku nebývá tak úzké, jako bývá na rovnostehu. Drobnější obvody na něj tedy nenavléknete, s tím je potřeba počítat.   

  • patky: Každý overlock bude mít v balení minimálně jednu- tu, kterou najdete nasazenou ve stroji a budete ji využívat nejčastěji. Vedle základní patky je fajn vyzkoušet si patku na slepý steh a na všívání gumy či řasení, patku na všívání korálků naopak v každodenním šití naopak spíš nevyužijete. Pokud přeci budete chtít později experimentovat, patky se dají dokoupit samostatně. 

  • Hlučnost stroje, velikost, citlivost pedálu a zdvih patky: Zdánlivé detaily, ale zároveň důležité aspekty, se kterými budete přicházet do styku s každým šitím a tak je dobré se na ně soustředit, pokud se třeba rozhodujete mezi dvěma podobnými modely. V našem showroomu si většinu nabízených overlocků můžete i vyzkoušet. 
Srovnání overlocků

Overlock je stroj, o kterém jste možná netušili, že ho potřebujete, ale jakmile ho budete mít doma, nedáte na něj dopustit. Povznese vaši oděvní tvorbu na profesionální úroveň, zrychlí vaši práci a otevře vám dveře do světa šití pružných materiálů. 

Čtyři nitě a nůž

Rozdíl mezi klasickým šicím strojem a overlockem poznáte na první pohled. Namísto dvou nití může overlock šít až se čtyřmi nitěmi a charakteristická je pro něj schopnost pohybu pouze na okraji látky- zato dokáže v jednom kroku látku sešívat, začišťovat i ořezávat. Právě díky ořezu a práci se čtyřmi zdroji nití je overlock nesrovnatelně lepší co do životnosti i estetiky stehu oproti pružným a overlockovým stehům, které najdeme na klasických šicích strojích.

overlocky

Na obrázku vidíte čtyři overlocky, které používáme i v dílně na našich kurzech šití.

Zleva doprava jsou: JUKI MO 654D (13990,-) solidní a silný overlock střední třídy, Baby LOCK Victory (27 990,-) špičkový overlock s nejvyšší spolehlivostí stehů a komfortní obsluhou, Brother 4234D (12470,-) opět střední třída overlocků - konkurent JUKI 654, Lada 700D (9390,-) oblíbený základní overlock s prodlouženou zárukou.

 

Rozhodovací kritéria při výběru 

I přesto, že overlock je stroj primárně určený pro sešívání a začišťování látek, je důležité alespoň trochu porozumět jeho zásadním funkcím a věnovat jim pozornost při výběru.

Níže najdete overlocky, které známe a seřadili je do tří kategorií podle použití, vhodnosti i budgetu. 

Pokud chcete více proniknout do kritérií, podle kterých jsme srovnání sestavovali, nalistujte náš žebříček 10 nejdůležitějších kritérií při výběru overlocku,


Důležitým kritériem pro výběr stroje je samozřejmě také budget, který chcete nebo můžete do stroje investovat. U overlocků platí přímá úměra, že čím dražší stroj, tím lepší a silnější stroj dostanete. My jsme naše overlocky seřadili do třech kategorií od základních až po ty nejvíc pokročilé.

Základní overlocky pro začátečníky i příležitostné šití

Kdy je chtít → Nemám moc vysoký budget, ale zároveň chci kvalitní overlock, který mi vydrží dlouho na běžné domácí šití. Plánuji šít tkaniny a úplety v lehké či střední gramáži a nevadí mi základní uživatelský komfort jako třeba větší hlučnost stroje. 

Stroje v této kategorii mají základní typy stehů (7 a 5) , volné rameno i regulaci přítlaku patky. Lada 700D má navíc pětiletou záruku, přihrádku na odstřižky a 5 patek navíc přímo v balení. Stroje šijí rychlostí 1250 a 1300 stehů/min.

 

Kvalitní overlocky pro časté používání i ambiciózní začátečníky

Kdy je chtít → Chci silný stroj, který zvládne pravidelné používání i náročnější materiály. Chci větší uživatelský komfort, opravdu pěkný steh a kvalitní ořez. Nevadí mi nutnost manuálního navlékání stroje a úpravy napětí nití. 

V této kategorii získáte silný stroj s rozšířeným počtem stehů (8) a regulací přítlaku patky. Brother 4234D má v balení přihrádku na odstřižky a šije rychlostí 1300stehů/min. Juki MO-654DE disponuje rychlostí dokonce 1500stehů/min., čímž je svou silou srovnatelný se stroji ve třetí - nejvyšší kategorii. 

 

 

 

Šampioni mezi overlocky pro to nejpohodlnější šití 

Kdy je chtít → Mám k dispozici budget, za který chci dostat špičkový stroj. Plánuji šít různorodé projekty a baví mě prozkoumávat, co stroj dovede, ale nechci se zdržovat manuálním převlékáním stroje nebo laděním napětí nití. Nejvíce času chci věnovat samotnému šití. 

Stroje v této kategorii spojuje síla ( 1300 a 1500 stehů/min.) a špičkový uživatelský komfort. Smyčkovače se navlékají pomocí vzduchu a s navlékáním jehel pomůže navlékáček. Babylock Acclaim umí navléknout vzduchem dokonce i očka jehly. Všechny overlocky Babylock mají automaticky ovládané napětí nití a využít můžete bohatou škálu stehů (Brother Airflow jich umí dokonce až 11).

Díky jednoduchosti obsluhy jsou to zároveň ty nejlepší overlocky pro začátečníky, kteří se bojí navlékání a napětí nití i profesionály, kteří ocení rychlost obsluhy rovněž, stejně jako extrémní spolehlivost a preciznost stehu.

 

 

VŠECHNY OVERLOCKY, MEZI KTERÝMI VÁM POMŮŽEME SE ROZHODNOUT.

KRITÉRIA PRO VÝBĚR OVERLOCKU.

KURZ ŠITÍ NA OVERLOCKU

POUKAZ NA KURZ ŠITÍ NA OVERLOCKU

 

 

První šicí stroj - jak vybrat stroj pro šicí začátečníky

Začít šít je možná ten nejlepší nápad vůbec. Alespoň my z Materialistic si to myslíme. Šicími začátky jsme provedli tisíce lidí (nepřeháníme - kurzy šití děláme v Praze od roku 2016 a kromě covidích let u nás máme skoro každý den plno). Víme, s čím se začátečníci při šití potýkají a stejně tak víme, které šicí stroje jim můžeme doporučit.

 

Nejlevnější šicí stroj (který dává smysl)

Za nás jsou to stroje mezi čtyřmi a pěti tisíci. Najdete na trhu i levnější stroje, ale stroje za dva tisíce nám smysl nedávají. Chcete stroj, který bude mít důležité součásti vnitřní mechaniky z kovu (čím víc plastu, tím nižší odolnost stroje v čase; zároveň jsou levnější stroje obecně dost slabé a můžete mít problém se seřízením stehu).

Stroje, které doporučujeme, mají základní věci, jako je rychlá výměna patky a jehly. Máte na nich běžné stehy včetně stehů pružných a celkově vám budou solidními parťáky v šicích začátcích. Tyto stroje známe velmi dobře nejen z našich kurzů. Víme, že s nimi lidé nemají problém, jsou jednoduché na obsluhu a jejich reklamace i v delším časovém období se limitně blíží nule.

Konkrétní rozhodnutí můžete odvíjet od délky záruky (Lada má delší záruku než Brother) nebo klidně sympatií k barvě či značce. Dražší BN27 má polohování šíře stehu (hodí se) a jednodušší šití knoflíkové dírky. Všechny stroje si samozřejmě u nás můžete fyzicky prohlédnout, pokud nás máte v dosahu (objednat se na konzultaci stroje v našem show-roomu na Praze 7).

 

 

Pozn: Pokud máte tak napjatý budget, že neunese Brother BQ25 nebo Ladu L30, máte v zásadě dvě možnosti. 1) Podívat se na dětské šicí stroje. 2) Koupit bazarově starou Veritasku a doufat, že bude v dobrém stavu případně ji technik zvládne seřídit (najít technika s volnými kapacitami není jednoduché a možná začněte tím, až objevíte na bazaru starý stroj). Zároveň víme, že jsou to právě staré stroje, které už často seřídit ani nejdou a dokáží začátečníka i začátečnici od šití odradit. Což je škoda. Zvažte, zda jste techničtější typ a máte chuť přicházet na kloub starému stroji.

Šicí stroje pro ambiciózní začátečníky

U šicího stroje rozhodně platí, že čím je stroj dražší, tím je v nějakém ohledu lepší.

Když začnete šít na lepším než nejlevnějším šicím stroji, půjde vám to nejspíš o trochu lépe. Šicí stroje okolo deseti tisíc mají už řadu vychytávek, které zvyšují komfort šití. Co se začátečníkům líbí hodně, tak je možnost šít strojem velmi pomalu. Toto zvládají elektrické šicí stroje, které začínají cenově výše.

 
Jak přemýšlet u výběru šicího stroje.

Dilema první: Komfort šití - versus - síla stroje

 

Jedno ze základních rozlišení mezi stroji je elektronika versus mechanika. Elektronické šicí stroje jsou vývojově mladší a nabízí hodně funkcí, které standardní mechanické stroje nemají.

Zjednodušeně můžeme říci (a platí to v podstatě 100%), že elektronické šicí stroje jsou pohodlnější, zatímco mechanika bude za stejné peníze (!) silnější. To je jasné dilema, které je potřeba si rozhodnout, protože síla stroje je vlastně při šití důležitá jen při speciálních případech.

+ + Elektronika vás podpoří, i když vaše šicí skills teprve budujete. Pravděpodobně se vám budou šít lépe složitější materiály jako je viskóza (klouže, proto je složitější, ale zase splývá, a proto ji na oděvy chcete). Šití s elektronickým strojem je pohodlnější a rozdíl funkcí, které pak elektronika umožňuje, je asi jako rozdíl dotykového a tlačítkového telefonu. Tak přeháníme trochu, ale ne moc …

+ + Mechanické stroje chce ten, kdo bude často šít věci z hodně vrstev, silných látek apod. Rozhodně nehlásíme do světa, že nic nemá na starou dobrou Veritasku z osmdesátých let. To hlásí jiní, my si to nemyslíme. Ale pokud umíte tu starou dobrou Veritasku sami seřídit a je v dobrém stavu, oceníte ji při šití batohu např. Z nových mechanických strojů doporučujeme jako silnější stroje Brother HF 37, Brother RH 137 a JUKI 353, která má regulaci přítlaku patky.

šicí stroje praha

Elektronický šicí stroj, který je zároveň i silný? Existuje. Je to ale o jiném budgetu a ten bude vyšší než 15 tisíc. Z našich zkušeností tady konkrétně doporučujeme vyšší řady šicích strojů JUKI.

Juki HR 60 recenze

Rozhodnutí, jestli elektronika nebo mechanika je při stejném budgetu o tom, zda preferujete sílu stroje nebo šicí komfort.

Kudy z dilematu ven? Když mi konvenuje pohodlný stroj, ale vím, že chci umět ušít i batohy aspol? Tak dobrá zpráva je, že pokud jste nikdy nepoznali pohodlí elektroniky, nemá vám co chybět. Dnešní mechaniky jsou o moc pohodlnější než ty třicet let staré a pokrok to bude vždy, pokud jdete buď ze starého stroje nebo ještě s žádným šicím strojem nemáte zkušenosti.

Pokud chcete elektronický stroj, který bude zvládat pravidelně i silnější šití, nezbývá vám podle našeho názoru než jít do JUKI G120 a výš.

Varianta pro geeky pak může být pořídit dobrý základní elektronický stroj (naše tipy viz níže) a nechat si v záloze starou Veritasku na těžkotonážní šití? Tu možno koupit relativně snadno z druhé ruky (bazarová cena bude aktuálně 1.000 – 1.500,- plus počítat cca 1.000,- na servis, kdyby potřebovala dát do kupy).

Pozn. Síla stroje bohužel není veličina, kterou byste odvodili z příkonu stroje a parametru výkonu motoru a nedoporučujeme se podle těchto veličin příliš orientovat. Stroje vyšších řad s LED osvětlením např. mají nižší příkon, protože je LED osvětlení úspornější. Kvalitnější motory pak dokáží i s nižším výkonem více parády. Na sílu stroje má pak zásadnější vliv konstrukce kostry a to není věc, kterou umíte převést na číslo.

 

► Univerzální elektronické stroje střední třídy, naše tipy ►►

Výherci naší interní soutěže v poměru ceny, výkonu, spolehlivosti a funkcí k síle a uživatelskému komfortu stroje jsou konkrétně tyto:

Brother A16, Lada H73A, Brother A60, JUKI HR 60

 

Brother A16Lada H73AJUKI 60 HRBrother A60

►► všechny námi nejlépe hodnocené elektronické šicí stroje

Dilema druhé: Vyšívací a ozdobné stehy. Chci je?

Mezi elektronickými šicími stroji je dost speciální sorta šicích strojů, které mají ve výbavě ohromující množství ozdobných stehů. Kromě kytiček aspol. v řádku umí vyšívat i nápisy (ty si sami navolíte do paměti stroje většinou). Otázka tedy je, jestli vás tohle zajímá a baví. K solidní krejčovině samozřejmě nic takového nepotřebujete, ale … Např. pokud okolo sebe máte školkové děti jako příjemce šitých projektů, vězte, že taková bordura z kytiček nebo vyšité jméno je dost berou. A zároveň je to vlastně dost zábavné si tyhle výšivkové vzory zkoušet.

Jestli vás vyšívání malých motivů nechává bez odezvy tak asi jediné, co vás na stezích u stroje zajímá je, jaké jsou možnosti šití automatických knoflíkových dírek.

 

► Šampioni na kombinaci šití a vyšívání ►►

Jestli vás vyšívání malých věcí baví v představě, nemusíte hned sahat po speciálním vyšívacím stroji. Některé elektronické šicí stroje obsahují stovku a více stehů, z nich je více než polovina dekorativních. Vyšší Brothery zvládají vyšívání moc hezky. Nejvíc se nám osvědčili Brother A150 (aktuálně 12  900,-) a Brother F410 (14 790,-).

Brother F410Brother A150

 

► Pro profi šití a extrémně krásné knoflíkové dírky ►►

Šití knoflíkových dírek je častou obavou začátečníků a možná ještě větší noční můrou pokročilých adeptů a adeptek šití. Ošklivá knoflíková dírka dokáže znatelně snížit radost z ušitého. Vyšívání knoflíkových dírek patří k jednomu z velkých benefitů elektronických šicích strojů.Brother A16, který má 16 stehů (a stojí dnes 9 490,-) nabízí 3 typy automatických knoflíkových dírek. Vyšší liga jsou pak senzorové knoflíkové dírky, které šije JUKI F400. Za takový luxus si ale už opět připlatíte, protože ta stají více než dvakrát víc...

Juki HZL F 400

Conclusion aneb poslední dilema je cena

Pokud se chcete odpíchnout od budgetu, který na stroj máte, nabízíme takovou rozhodovací mapu.

chci utratit co nejmíň, ale chci, aby stroj byl dostatečně kvalitní na běžné domácí šití

Pokud nemám moc a mám třeba pět, šest, osm tisíc, doporučujeme se dívat po mechanikách. My konkrétně doporučujeme:

LADA L60 nebo Q60B, Brother BQ 25, Brother BN 27. To jsou za nás nejlevnějí stroje na trhu, které bychom sami chtěli do svých šicích začátků nebo pro případ, že nechceme do šicího stroje investovat více. Jako úplně nejlevnější stroj pak konkrétně doporučujeme Ladu L30 (aktuálně 3.990,-) a dětský šicí stroj Brother KD 144.

►► všechny kvalitní mechanické stroje, které doporučujeme

jsem ochotný(á) si připlatit za pohodlí šití, tichost stroje a vyšší funkce, které nabízí elektronika.

Pokud chci utratit okolo dvanácti tisíc, najdu tady už hezké elektronické stroje, které však svojí silou o čtyři tisíce levnější mechaniku nepředčí. Mají však veliké výhody ve funkcích, které nabízí. Šití tlačítkem jako přídavná funkce např. Volba polohy jehly při došití, větší šíře stehu, větší počet stehů včetně hezkých knoflíkových dírek. Většinou i lepší a úspornější LED osvětlení, které nenahřívá stehovou desku. Je toho více a výrobci se snaží posouvat v možnostech i provedení.

dává mi smysl do stroje investovat a chci za to vysokou kvalitu

U stroje za 16 - 25 tisíc už můžete očekávat skvělou podporu a funkce, které vám umožní produkovat kusy na profesionální úrovni.

Pro nejvíc náročné zákaznice a zákazníky naprosto bez výhrad doporučujeme stroje JUKI ve vyšších řadách (JUKI G 120, JUKI G 220, JUKI F300. JUKI F400). Jsou pro lidi, kteří ví, že to s šitím myslí vážně a chtějí za stroj dát tyto peníze.

►► elektronické šicí stroje seřazené podle ceny, náš TOP výběr