Máme pro vás nové e-booky zdarma, ať slouží ✨ Látky a kurzy najdete na stránkách www.materialistic.cz

10 nejdůležitějších kritérií při výběru overlocku

Nastavení napětí niti

Pro každou ze čtyř nití, se kterými overlock šije, je třeba nastavit také  její napětí.  Pravdou je, že než steh na konkrétní materiál vyladíme k dokonalosti, může to chvilku zabrat. Největší úsporou času jsou v tomto ohledu stroje, které umí upravovat napětí nití automaticky. V takovém případě můžete měnit stehy i tloušťku materiálu a stroj sám nitě utáhne tak, aby byl steh perfektní a jakkoliv se to může zdát nemožné, opravdu to funguje. Automatické napětí nití umí v našem portfoliu overlocky japonské značky Babylock. Modely Victory, Enlighten a Acclaim.

Složitost navlékání stroje

Vedle nastavování napětí je navlékání overlocku asi nejobávanějším momentem, Pro úspěšné navlečení stroje je třeba dodržovat správné pořadí a nevynechat žádný ze záchytných bodů. Chce to návod do ruky a trochu cviku a času.  Existují ale stroje, které  smyčkovače navléknou pomocí tlaku vzduchu. Neřešíte pořadí navlékání a při přetržení nitě nemusíte celý stroj navlékat od začátku. Za nás je tohle skvělý time saver, za který se vyplatí připlatit, pokud vám to budget dovolí. Vzduchové navlékání najdete u modelu Brother Airflow 3000 a u všech overlocků značky Babylock.

Síla a rychlost

Pokud při výběru čehokoliv hodně dáváte na technické parametry, nenechte se zmást údaji o příkonu a výkonu- o síle a rychlosti stroje vám toho totiž mnoho neřeknou, Nejlépe o síle stroje vypovídá údaj stehy za minutu, který ukazuje, jak rychle stroj dokáže šít při své maximální rychlosti. Čím víc stehů/min, tím rychlejší a silnější stroj je.

Počet stehů

Nejspíš budete nejčastěji používat obnitkovací stehy, které umí všechny overlocky.  Většina strojů umožnuje šít také rolované lemy nebo flatlockové stehy, nejlépe vybavené stroje pak umí také slepý steh nebo ozdobný vlnovkový steh. Čím profesionálněji vypadající projekty chcete šít, tím větší výběr stehů se vám hodí. 

Diferenciál 

Neboli diferenciální podávání je funkce, která zajišťuje rovnoměrný pohyb látky pod patkou. Na rozdíl od běžného šicího stroje jsou zoubky podavače schopné posouvat se různě rychle v závislosti na tom, jaký materiál šijeme. Za nás je to hodně důležitá funkce, bez které se při šití na overlocku neobejdeme, takže v našem portfoliu nenajdete žádný overlock, který by tuto funkci neměl. 

Regulace přítlaku patky

Funkce, která vám umožní upravovat, s jakou silou se patka opírá o látku. Ovládá se pomocí šroubu na těle stroje a není to zpravidla funkce, kterou byste měli potřebu upravovat každý den a také ji nemá každý stroj. Pokud ale víte, že chcete šít i velmi živé nebo velmi silné úplety, hodí se hodně. Spolu s diferenciálním podavačem budou tvořit neporazitelné kombo pro šití jakéhokoliv materiálu. 

Nastavení šířky ořezu a možnost vypnutí nože

Každý overlock má funkci ořezu látky, která zajišťuje čistý finish sešitého okraje odřezáváním třepících se vláken. Šířku tohoto ořezu a tím pádem i šířku stehu je možné nastavit podle toho, jak zrovna potřebujeme a rozhodně chcete, aby stroj dokázal šít i s vypnutým ořezem. 
Čím větší rozsah šířky ořezu stroj má, tím větší variabilitu stehů máte k dispozici.

Volné rameno, přihrádka na odstřižky a rozšiřující stolek

V zásadě se jedná o doplňkové funkce, které je fajn u stroje mít, pokud je ale stroj v základní výbavě nemá, není to žádná tragédie. Přihrádku a rozšiřující stolek lze k většině strojů dokoupit. Volné rameno využijete hlavně při obrubování nohavic, z povahy stroje ale na overlocku nebývá tak úzké, jako bývá na rovnostehu. Drobnější obvody na něj tedy nenavléknete, s tím je potřeba počítat.   

Patky

Každý overlock bude mít v balení minimálně jednu- tu, kterou najdete nasazenou ve stroji a budete ji využívat nejčastěji. Vedle základní patky je fajn vyzkoušet si patku na slepý steh a na všívání gumy či řasení, patku na všívání korálků naopak v každodenním šití naopak spíš nevyužijete. Pokud přeci budete chtít později experimentovat, patky se dají dokoupit samostatně. 

Hlučnost stroje, velikost, citlivost pedálu a zdvih patky

Zdánlivé detaily, ale zároveň důležité aspekty, se kterými budete přicházet do styku s každým šitím a tak je dobré se na ně soustředit, pokud se třeba rozhodujete mezi dvěma podobnými modely. V našem showroomu si většinu nabízených overlocků můžete i vyzkoušet.